,

Inley Dolgu Nedir? Onley Dolgu Nedir?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte ağız ve diş tedavilerinde de büyük sıçramalar yaşandı. Estetik gülüş tasarımı, özel diş tasarımları gibi işlemler sayesinde hayal edilen güzel bir görünüme kavuşmak artık oldukça basit hale geldi. Estetik işlemlerin yanı sıra dolgu uygulamalarında da büyük değişimlere gidildi. Artık eskisi gibi çürüklerin temizlenip boşlukların içinin klasik dolgularla doldurulması işlemleri rafa kalkmaya başladı. Bunun yerine kişiye özel olarak hazırlanan Inley ve Onley dolgu işlemleri popüler hale geldi.

Çürükler temizlendikten sonra ortaya çıkan boşluk bazen klasik dolguların dolduramayacağı kadar geniş olabilmektedir. Fakat dişler aynı zamanda kaplamaya başvurulacak kadar da zarar görmemiş durumda olabilir. İşte tam olarak bu gibi durumlarda Inley ve Onley dolgular devreye giriyor. Bu tedavi yönteminde tam seramik malzemeden üretilen dolgular kullanılmaktadır. Bu dolgular kişinin dişindeki boşluğun boyutlarına ve doğal diş rengine özel olarak tasarlanır. Bu sebeple klasik dolgulara oranla daha estetik bir görüntü sergilemektedir.

Inley ve Onley dolgu ömrü kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Özellikle ağız bakımının yapılması, düzenli diş hekimi kontrolüne gidilmesi ve dolgu yapılan dişin durumuna bağlı olarak dolgunun ömrü değişmektedir. Fakat ortalama olarak 10 yıllık bir ömrü olduğu söylenebilir. Tabi ki bu süreyi uzatmak veya kısaltmak tamamen hastanın elinde olan bir şeydir.

Inley Dolgu ile Onley Dolgu Arasındaki Fark

Her iki dolgu da sağladığı avantajlar sayesinde sıklıkla tercih edilse de aralarında bazı farklar bulunur. Inley dolgu, dişin tepeciklerinin içinde olmadığı doku kayıplarında tercih edilir. Aslında çürük temizlendikten sonra meydana gelen boşluk klasik dolgular yardımıyla kapatılabilir. Fakat sunduğu avantajlardan dolayı Inley dolgu tercih edilir. Onley dolgu ise dişin üst bölgelerinde meydana gelen çürüklerde kullanılır. Bu yönüyle kuron kaplamaya benzer. Bir ya da daha fazla diş tepeciğinin tedavisinde kullanılırlar. Genellikle boyut bakımından büyüklerdir. Yani her iki dolgu türünün de kişiye özel hazırlanmasına rağmen bölgenin konumu ve çürüğün boyutu aralarındaki farkın asıl sebebidir.

Inley ve Onley Dolgu Nasıl Yapılır?

Inley ve Onley dolgu süreci, kuron kaplama tedavisi ile benzerlik gösterir ama aralarındaki en temel fark bu dolgu işlemlerinde şekillendirmeye gerek duyulmamasıdır. Burada temel amaç, doğal diş yapısıyla uyumlu işlevsel dişler yapmaktır. Uygulamanın ilk adımı çürüğün olduğu bölgenin uyuşturulması ve kanal tedavisiyle çürükten arındırılmasıdır. Bu işlem sonrasında ortaya çıkan boşluğun kalıbı dijital modelleme veya macun yoluyla alınır. Çıkarılan kalıp doğrultusunda laboratuvarda uygun bir dolgu hazırlanır. Tasarım tamamlanana kadar bölgeye geçici bir dolgu uygulanır. Süreç tamamlanınca hazırlanan dolgu yerine takılır ve işlem tamamlanır. Özel bir bakıma ihtiyaç duymayan bu dolgular, düzenli bir ağız bakımıyla uzun süre kullanılabilir.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir: Regl Döneminde Dişler Nasıl Etkilenir?

Paylaş:
Son Yazılarımız