Görünmeyen Ortodonti Tedavisi Nedir?

Kusursuz ve güzel bir gülümseme için pek çok insan farklı yollara başvurur. Özellikle dişlerdeki şekil bozuklukları için geliştirilen tedavi metotları günümüzde oldukça popülerdir. Çünkü şekil bozuklukları, estetik bir gülümseme karşısındaki en büyük engeldir. Fakat etkili bir tedavi yöntemi olmasına karşın uzunca bir süre dişlerde kalan metal teller hiç de güzel bir görüntü sergilememektedir. Bundan dolayı artık görünmeyen ortodonti tedavisi tercih edilmektedir.

Klasik diş teli tedavisi oldukça etkili bir yöntem olsa da hiç de estetik görünmemesi inkar edilemeyecek bir gerçektir. Bu durum kişinin özellikle sosyal yaşantısına yansır. Rahatça gülümseyemeyen ve konuşamayan kişinin özgüveni giderek düşer ve sosyal ortamlardan uzaklaşmaya başlar. Görünmeyen ortodonti tedavisi bu anlamda çok iyi bir seçenektir. Çünkü hem işlevini görür hem de kötü bir görüntü sergilemez. Görünmeyen ortodonti tedavisi olarak toplamda üç yöntem uygulanmaktadır: invisalign ortodonti, şeffaf braket ve lingual ortodonti.

Invisalign Ortodonti Tedavisi

Son dönemlerin en popüler görünmeyen ortodonti uygulamaları arasında yer alan Invisalign tedavisi tel yerine şeffaf plaklar yardımıyla ilerleyen bir süreçtir. Hem ergenlerde hem de yetişkinlerde uygulanabilen bu yöntemde kişi tedavi süresince şeffaf plak kullanılır. Bu plaklar dişleri istenilen pozisyona getirir. Uygulamanın ilk aşamasında dişlerinizin ölçüsü alınır ve sonrasında tamamen size özel şeffaf plaklar hazırlanır. Birkaç haftalık periyotlarda bu plaklar değiştirilir ve böylece dişler arzu edilen görünüme ulaşır.

Invisalign ortodonti tedavisi için söylenebilecek en büyük avantaj diş telleri kadar sancılı bir süreç barındırmamasıdır. Minimum ağrıyla maksimum verimi hedefleyen bu yöntem, yıllardır hayalini kurduğunuz dişlere sizi kavuşturabilir. Ayrıca dışarıdan bakıldığında fark edilmemesi de sosyal yaşantınızın tedavinizden hiçbir şekilde etkilenmeyeceği anlamına gelmektedir. Bir diğer avantaj da yemek yerken ya da dişlerinizi fırçalarken plakları kolayca çıkartıp geri takabiliyor olmanızdır.

Şeffaf Braket Tedavisi

Popüler bir görünmeyen ortodonti tedavisi olan şeffaf braketler oldukça rağbet görmektedir. Bu yöntemde, klasik diş teli tedavisi ile aynı yol izlenir ve dişlerin üstüne braketler yapıştırılır. Fakat aralarındaki fark burada kullanılan materyallerin şeffaf bir malzemeden yapılmış olmasıdır. Sert plastik, safir ya da seramikten elde edilen şeffaf braketler metalik bir görüntüsü olmadığı için estetik açıdan daha iyi görünür.

Geleneksel diş teli uygulaması ile şeffaf braket uygulaması tamamen aynıdır. Farklı olan tek şey kullanılan materyaldir. Tedavinizde kullanılacak olan malzeme seçimi ise doktorunuzla vermeniz gereken bir karardır. Her bir malzemenin kendisine göre artı ve eksileri vardır. En düşük maliyete sahip olan plastik braketler fazlaca esnek olduğu için dişlerin istenilen hareketi yapmasına engel olabilir. Seramik ve safir olanlar esneklik konusunda çok daha iyi bir performans gösterirler. Fakat bu malzemelerin metal tellere oranla daha hassas olduğu ve kolay kırılabileceğini de göz ardı etmemelisiniz.

Lingual Ortodonti

Görünmeyen ortodonti tedavisi olarak diğer bir yöntem lingual ortodontidir. Bu yöntemde ağzınıza özel olarak üretilen diş telleri dişin iç kısmına yerleştirilir. Böylece dişler istenilen konuma getirilir. Ligual ortodonti tedavisi için söylenebilecek en büyük avantaj dışarıdan bu tellerin gözükmemesidir. Böylece estetik bir kaygı duymadan özgürce gülümseyebilirsiniz. Bir diğer avantaj da diş hekiminizin dişleriniz üzerinde kontrol sahibi olmasıdır. Diş hekiminiz tedavi süresince her bir dişi istediği gibi şekillendirebilir.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir: Diş Eti Morarması Nedir? Neden Olur?

Paylaş:
Son Yazılarımız