Doğru Diş Fırçası Seçimi Nasıl Olmalı?

Sağlıklı ve güzel dişlere giden yol, düzenli bir şekilde diş fırçalamaktan geçer ama burada bile dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Özellikle diş fırçası seçimi, büyük bir önem arz eder. Eğer doğru diş fırçası kullanılmazsa, fırçalama etkinliği dişlere faydadan çok zarar verebilir. Peki doğru diş fırçası nasıl seçilir? Seçim yaparken nelere dikkat edilmelidir?

Diş fırçası seçerken fırçanın uç kısmının büyüklüğüne dikkat edilmelidir. Eğer çok büyük başlı bir fırça seçilirse, kişiler fırçayı ağzının içinde rahatça hareket ettiremezler. Bu da dişlerin gerektiği kadar temizlenmemesine neden olur. Bu yüzden, arka taraflara da rahatça ulaşabilen küçük başlı fırçalar seçmek çok daha doğru olacaktır.

Doğru diş fırçası seçimi diğer bir önemli faktör, fırçanın kıllarıdır. Yumuşak ve ucu yuvarlatılmış kılları olan fırçalar, diş ve diş eti temizliği için en doğru olanlardır. Çok sıkı veya sert fırçalar, dişlerinize faydadan çok zarar verir çünkü özellikle diş etleri sert darbelerden dolayı zarar görür.

Son zamanlarda giderek popülerleşen şarjlı diş fırçaları, diş temizliğinde daha etkili sonuçlar verir. Daha küçük ve yuvarlak olduğu için ağızda kolaylıkla hareket eder ve dar alanlara girerek dişleri derinlemesine temizler. Ayrıca normal diş fırçaları ile kıyaslandığında diş etleri için çok daha sağlıklıdır çünkü kanama yaratmaz. Yani diş fırçası şarjlı ise bu, daha etkili bir temizlik demektir.

Ağız ve diş sağlığı için dişleri düzenli fırçalamak faydalı olsa da bazen yeterli gelmez çünkü dil ve yanak içleri de bakteriler taşır ve onların da temizlenmesi gerekir. Bu nedenle, dil temizleyicisi de bulunan fırçaları kullanmak, çok daha iyi bir seçenektir. Fakat her ağzın kendine has bir yapısı olduğunu da unutmamak gerekir. Bu yüzden diş hekimine danışarak bir karar vermek en doğrusudur.

Doğru Diş Fırçalama Tekniği Nasıl Olmalıdır?

Diş fırçalama eylemi, ağız ve diş sağlığı için her ne kadar faydalı olsa da doğru yapılmadığı takdirde dişlere zarar verebilir. Bu nedenle doğru bir şekilde diş fırçalama öğrenilmelidir. Öncelikle diş macununu bol bol kullanmak gereksizdir. Nohut büyüklüğünde macun, diş temizliği için yeterlidir. Diş fırçasını çapraz bir açıyla tutarak kullanmak, temizlik açısından çok daha verimli olacaktır.

En önemli nokta, fırçalama yaparken dişlere uygulanan baskıdır. Sanılanın aksine fırçayı çok bastırmak dişleri daha iyi temizlemez. Diş fırçasını bastırmadan nazik bir şekilde dairesel hareketlerle fırçalama yapılmalıdır. Günde iki defa ve üçer dakikalık fırçalama yapmak yeterlidir. Ayrıca fırçalama sonunda dil yüzeyini ve yanakları temizlemek, ağız kokusunun önüne geçer. Bu noktalara dikkat edilirse diş fırçalama eylemi en etkili şekilde gerçekleşir.

İlginizi Çekebilir: Doğru Diş Hekimi Seçmek İçin Faydalı İp Uçları

Paylaş:
Son Yazılarımız