Diş Rengi Düzeltme Tedavileri

Estetik diş hekimliği, bireyin dişlerinin görünümünü etkileyen sorunları ele almayı amaçlar. İnsanların dişlerinin görünümü, sosyal etkileşimler sırasında başkalarının onlar hakkında fark ettiği ilk detaylardan biridir. Bu yüzden gülümsemenin görünümünden memnun olmamak, özgüvenin azalmasına neden olabilir. Diş rengi düzeltme tedavileri uygulanabilir.

Estetik Diş Hekimliği Tedavileri Diş Rengini Düzeltme Nasıl Gerçekleşir?

İnsanların dişleriyle ilgili sevmedikleri özellikler söz konusu olduğunda, diş rengi düzeltme genellikle bu listenin başında gelir. Neyse ki estetik diş hekimliği her türlü leke ve renk değişikliği için bir çözüme sahiptir. Tüm bu yöntemlerin etkili olduğu kanıtlanmıştır ve bazıları tek bir tedaviden sonra dahi gözle görülür sonuçlar verir.

Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma, belki de en sık önerilen kozmetik diş hekimliği prosedürüdür. Dişler genellikle sigara, yiyecek, içecek (kahve, çay veya kırmızı şarap) veya kötü ağız hijyeninden dolayı lekelenir. Diş beyazlatma tedavileri, çoğu leke türünden kurtulmanın en etkili yoludur. Hastanın dişlerinin hidrojen peroksit gibi bir ağartma maddesi ile kaplanmasını ve lekeleri çıkarabilmesi için yaklaşık 1 saat bekletilmesini içerir. Kimyasal reaksiyonu hızlandırmak için lazerler kullanılabilir.

Çoğu diş hekimi, diş beyazlatmanın gülümsemenizi rengini iyileştirmenin en güvenli yolu olduğunu düşünür. Bunun nedeni, diş hekimlerinin diş minesinin uygun şekilde korunmasını ve diş etlerinin hiçbir şekilde etkilenmemesini sağlayabilmesidir.

Kaplamalar

Çatlakları düzeltmek ve onarmak için diş yüzeyine yapıştırılan kompozit veya porselen laminatlar, aşınmış bir görünümü veya ciddi diş renklenmelerini iyileştirecektir. Dişlerinizde çürükler varsa veya diş beyazlatmada başarılı olamadıysanız da kaplama önerilebilir. Kaplamaların takılması genellikle minenin çıkarılmasını gerektirir. Bu, kaplamaların hastanın dişlerinin doğal olmayan şekilde hacimli görünmesini önlemek için yapılır. Minenin çıkarılması geri döndürülemez, bu nedenle dişin her zaman bir restorasyonla korunması gerekir.

Kaplamaların montajı genellikle diş hekimine iki kez gitmeyi gerektirir. İlk ziyarette hastanın dişleri hazırlanır ve geçici kaplamalar yapılır. İkinci ziyarette, geçici kaplamalar çıkarılır ve hastanın özel kaplamaları dişlere yapıştırılır.

Kompozit Bonding

Kompozit reçine yapıştırma işlemi; diş yüzeyine mine benzeri bir dental kompozit materyalin uygulanması, daha sonra şekillendirilmesi ve yüksek yoğunluklu bir ışıkla sertleştirilmesidir. Ardından ise cilalanır. Sonuç, sağlıklı ve parlak bir gülümseme oluşturmak için çevredeki diş yapısı ve doğal dişlerinizin geri kalanıyla görünmez bir şekilde uyum sağlayan bir restorasyondur.

Profesyonel, ofis içi diş beyazlatma ile yeterince beyazlatılamayan daha şiddetli diş renk değişikliği olan hastalar için diş kaplamaları ve kompozit yapıştırma genellikle önerilir. Bunlar daha uzun vadeli çözümlerdir ve profesyonel diş beyazlatmadan daha pahalıya mal olabilir. Ancak dişlerdeki inatçı lekelerin giderilmesinde oldukça etkilidirler.

Kuronlar

Diş kuronları diş hekimliğinde en çok kullanılan restorasyonlardan biridir. Dişin görünen kısmını kaplayarak onu ısırma kuvvetlerine, asitlere ve ağız bakterilerine karşı korurlar. Kuronlar tıpkı doğal dişler gibi görünecek şekilde tasarlanmıştır, bu nedenle hasarlı veya kötü renkte dişlerin görünümünü iyileştirir. Yapısal açıdan bozuk ve normal sağlığına kavuşamayan çürük dişleri eski haline getirmekle ilgili olan kuronlar, kaplamaya göre daha kalındır. Bu bağlamda kuronlar ayrıca lekeleri ve renk bozulmalarını kapatmak için de kullanılmaktadır. Tüm bölgeleri lekeli olan dişleri beyazlatmak için sonuç veren bir yöntemdir.

Diş tedavisine ek olarak kozmetik diş hekimliği, beslenme ve yaşam tarzı değişiklikleri yoluyla hastaların dişlerini beyaz tutmasına yardımcı olmanın yöntemlerini da arar. Bu; düzenli fırçalama ve diş ipi kullanma programını takip etmeyi, şekeri oranı yüksek gıdaların alımını sınırlamayı ve rutin olarak diş hekimini ziyaret etmeyi içerebilir.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir: Diş Hekimleri ve Hastalar İçin Ağız İçi Kameraları

 

Paylaş:
Son Yazılarımız