Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

 

Beyaz, inci gibi dişlerle gülümsemek her insanın hayalidir. Fakat gerek alışkanlıklardan gerekse genetik yatkınlıklardan dolayı dişler bazen istenilen renk ve şekilde olmaz. Bu da estetik açıdan büyük bir sorun teşkil eder. Neyse ki gün geçtikçe gelişen teknoloji dişlerdeki renk bozukluklarına çözümler üretiyor. Günümüzde kullanılan pek çok diş beyazlatma yöntemleri ile insanlar artık hayalini kurdukları dişlere kavuşabiliyorlar.

Diş Kliniklerinde Yapılan Diş Beyazlatma Uygulamaları

Kliniklerde bir diş hekimi tarafından yapılan diş beyazlatma yöntemleri işlemlerine Power Bleaching denir. Bu beyazlatma işlemi de kendi arasında ikiye ayrılır. İlki olan ofis tipi beyazlatmanın birinci adımı, hastanın fotoğraflarının çekilip renk tespitinin yapılmasıdır. Zarar görmemeleri için diş etleri işlem öncesinde koruyucu bir bariyerle kapatılır. Sonrasındaysa dişlere, 15 dakikalık 2 ya da 3 periyot halinde beyazlatma jeli uygulanır. Bu işlem genellikle 2 veya 3 seans sürer. Seans sayısına, dişlerdeki renk değişikliğine göre karar verilir.

Ev tipi beyazlatma denilen ikinci yöntemde ise yine ilk başta renk saptaması yapılır. Aynı zamanda hastanın ölçüsü alınarak ona uygun bir şeffaf plak üretilir. Bu yöntemde daha düşük yüzdeli bir “Karbamid Peroksit” içeren beyazlatıcı ajanlar kullanılır. Bu ajanları içeren tüpler hastalara verilir ve onları nasıl kullanacağı anlatılır. Hasta, günde 2 defadan 2 hafta ya da sadece geceleri uyurken 1-2 hafta arasında uygular.

Evde Yapılan Diş Beyazlatma İşlemleri Uygulamaları

İnsanlar tarafından sıkça başvurulan yöntemlerden birisi de diş beyazlatıcı etkili macunlardır. Kolay ve ucuz olan bu yöntem, birçok insana cazip gelmektedir. İlk başta işe yarar gibi görünse de işin gerçek yüzü aslında öyle değildir. Bu macunların içerisinde aşındırıcı etkili maddeler vardır ki zaten beyazlatma işlemini de bu maddeler sağlar. Uzun ve sık kullanımlarda bu macunlar dişlere tam tersi bir etkide bulunur. Diş minelerini aşındırarak onları güçsüzleştirir. Koruma bariyeri kalkan dişlerde ise sararmalar meydana gelir. Eğer bu macunları yine de kullanmak istiyorsanız günde bir defa ya da 2 günde bir kullanmanız çok daha doğru olacaktır.

Bir diş beyazlatma yöntemi olarak bantlar da son günlerde oldukça popüler. Diş beyazlatma bandı genellikle şeffaf yapıda olur. Pek çok marka tarafından üretilen bu bantlar paketler halinde satılır. Bu paketlerde alt ve üst dişlere uygun bantlar yer alır. Beyazlatıcı etkisi olan maddeler içeren bantlar, dişlere yapıştırılarak uygulanır. Belirtilen sürelerde ve şekilde yapılan uygulama sonrasında daha beyaz dişlere kavuşulabilir.

Birçok kişi güzel bir görüntüye sahip olmak için evde diş beyazlatma yöntemlerine başvuruyor. Bu yöntemlerin hem ucuz hem de kolay olması insanlar için oldukça cezbedici bir durum. Fakat unutulmaması gereken şey, doğruluğu kanıtlanmamış yollara başvurmanın dişlerimize faydadan çok zarar vereceği gerçeğidir. Bu konuda yapılması gereken en doğru şey bir hekim kontrolünde bu işlemi yaptırmaktır. Profesyonel bir klinik ortamında uzman ellerce yapılacak her türlü uygulama, uzun vadede diş sağlığınızı koruyacaktır.

Bu Yazı Dikkatinizi Çekebilir: Hamilelikte Diş Sağlığı Bebeğin Sağlığını Etkiler mi?

Paylaş:
Son Yazılarımız