Ağız ve Diş Sağlığına Zarar Veren Yiyecekler Nelerdir?

Ağız ve diş sağlığına zarar veren yiyecekler diş sağlığımız için büyük tehdittir. Dişler, yüzün en dikkat çeken bölgesidir. Sağlıklı ve güzel dişlerin özgüvene büyük bir katkısı vardır. Fakat pek çok sebepten dolayı çürük ve leke gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bunlar hem kötü bir görüntüye sebep olur hem de kişiye büyük bir acı verir. Ameliyata kadar giden bu süreç oldukça can sıkıcıdır. Bu sebeple ağız ve diş sağlığı konusunda titiz davranmak en önemlisidir. Bu konuda atılması gereken ilk adım yediklerimize, içtiklerimize ve alışkanlıklarımıza dikkat etmektir.

Ağız ve diş sağlığına zarar veren yiyecekler için en büyük tehditi şeker oluşturur. Çikolata, jelibon ve meyve suyu gibi şekerli besinleri çok sık tüketmek, dişlerde çürümelere neden olabilir. Ayrıca gün boyunca şekerli sakızlar çiğnemek de bu süreci hızlandırır. Özellikle ara yüz çürüğü denilen ve kolay fark edilmeyen problemlerle karşılaşılabilir. Ağızdaki bakterilerin sevdiği bir diğer şey ise asittir. Dişteki çürüklere engel olmaya çalışan tükürük sıvısı, fazla asitli bir ortamda yeterli gelmeyebilir. Bu yüzden kola ve soda gibi yüksek oranda asit ve şeker içeren içecekler, diş minesini aşındırabilir ve lekelere sebep olabilir.

Sigara ve alkol, ağız ve diş sağlığı için büyük bir tehdit kaynağıdır çünkü diş yüzeyinde ciddi lekelenmelere neden olurlar. Alkol olarak özellikle kırmızı ve beyaz şarap, asit oranları yüksek olduğu için dişlere daha çok zarar verir. Lekelenmelere sebep olan diğer içecekler ise kahve ve çaydır. Bu içecekleri gün içinde sık tüketmek lekelere ve sararmalara neden olabilir. Kahveden sonra bir bardak su içmek, etkileri en azından azaltabilir. Bunların yanı sıra çok asit içeren turunçgillerin ve karbonhidrat yüklü ve ağızda hemen şekere dönüşen beyaz ekmek gibi besinlerin tüketimi konusunda da dikkatli olmakta fayda var.

Ağız ve Diş Sağlığı Nasıl Korunur?

Sağlıklı dişlere sahip olmak çaba ve özen ister fakat imkansız değildir. Ağız ve diş sağlığına zarar veren yiyecekler için alışkanlıkları değiştirmek çok önemlidir. Özellikle tüketilen gıdalar konusunda dikkatli olmak gerekir. Çok fazla şeker ve karbonhidrat yüklü yiyecekler yemekten ve kola gibi asitli içeceklerden kaçınılmalıdır. Gün içerisinde abartılı derecede çay, kahve veya alkol tüketmemek da sağlıklı dişler için atılacak önemli bir adımdır.

Gün içerisinde yapılan bazı alışkanlıklar, sağlıklı dişlerin önünde büyük bir engeldir. Örneğin diş gıcırdatmak, dişlere oldukça zarar veren bir eylemdir. Ayrıca şişe kapağı açmak için dişleri kullanmak ve kalem ısırmak diş yüzeyine zarar verir, hatta çatlaklara neden olabilir. Varsa bu alışkanlıklar derhal bırakılmalıdır. Bunun dışında düzenli olarak dişleri fırçalamak, ağzınızı bakterilerden arındırır. En önemlisi de 6 ayda bir kontrole gitmek ve her şeyin yolunda gidip gitmediğini teyit ettirmektir. Böylece var olan sorunlar erkenden görülüp onlara müdahale edilebilir.

İlginizi Çekebeilir: Doğru Diş Fırçası Seçimi Nasıl Olmalı?

Paylaş:
Son Yazılarımız